A változtatás kényszere

Mesterséges intelligencia, atipikus munka, platformgazdaság

100 éve született Laky Teri, mesterünk, kollégánk, barátunk. Az emlékére szervezett tudományos konferencia témáinak azoknak a kutatási kérdéseknek a XXI. századi megfelelőjét választottuk, amelyeket  Laky Teréz pályája kezdetétől, a XX. században vizsgált: a digitalizáció terjedésének hatását a gazdasági tevékenységekre, a kisvállalkozások, az atipikus munkák megjelenését és terjedését. Sok szempontból elemezte alaposan az atipikus munkaerőpiac sajátosságait. A jelenben is ugyanolyan érvényesek a kérdésfeltevései, mint voltak évtizedekkel korábban. Különösen igaz ez a számítógépesítés, azon belül a mesterséges intelligencia és a munkaerőpiac kapcsolatára.
A konferencia szervezői három témakörben várják a jelentkezéseket, olyan előadásokkal, amelyek azzal foglalkoznak, hogy miként lehet, hogyan érdemes, hogyan kell folytatni a jelenben mindazt, amit Laky Teréz vizsgált kollégáival együtt évtizedeken át.

  1. A mesterséges intelligencia terén a közelmúlt fejleményei nagyon sok területen radikálisan és hihetetlen gyorsasággal alakítják át a gazdasági, társadalmi viszonyainkat. Rengeteg vizsgálati kérdés merül fel  az emberek és gépek közötti új munkamegosztási rend kiformálódásának, a  termelékenység új dimenzióinak, a munkaerőpiac szerkezeti átalakulásának (újra)értelmezésétől kezdve az újfajta kompetenciakörök felbukkanásának, az oktatással szemben felmerülő kihívásoknak, a felelősségi, elosztási viszonyok átalakulásának, a munkanélküliség új dimenzióinak elemzésén át az említett jelenségek közötti bonyolult kölcsönhatások jogi, erkölcsi, szabályozási problémáinak vizsgálatáig.
  2. Radikális változásokat láthatunk az atipikus foglalkoztatási formák bővülésében és terjedésében részben a technikai fejlődésnek, részben a környezettudatosságnak, a fenyegető járványoknak, részben a platformgazdaság új munkaszervezési megoldásainak köszönhetően. A platformgazdaság új színterein, a zeneiparban, a személyszállítás, ételkihordás, lakáskiadás során, a szolgáltatási szféra sok területén, a kulturális tevékenységek számtalan fajtájában másfajta logika mentén szervezik meg a munkafolyamatokat, atipikus módon kapcsolják össze a gazdasági szereplőket egymással.
  3. Ebben a gyorsan változó gazdasági környezetben a kisvállalkozások is új helyzet elé kerülnek, és meg kell találniuk azokat a szerepeket, funkciókat, amelyek életképessé teszi őket a globális ellátási láncok, nemzetközi vállalatok által uralt gazdasági térben.

A konferencia nyelve: magyar és angol (tolmácsolás nélkül)

A konferencia helye és ideje: 2026. április 24., péntek, Budapest, BME, Oktatói Klub

Az előadásra jelentkezni lehet bővített absztrakttal (maximum 5000 karakter)

A bővített absztrakt beküldési határideje: 2025. december 15. => easy chair link

Az absztraktok elbírálásának határideje: 2026. február 15.

A konferencia honlapja: https://www.bmekomm.hu/szoc40/laky100/cfp002

Budapest, 2025. július 1.

a konferencia Szervező Bizottsága

Laky Terézről

2025 – A BME SZOCIOLÓGIA ÉS KOMMUNIKÁCIÓ TANSZÉKE NEGYVENÉVES FENNÁLLÁSÁT TUDOMÁNYOS, SZAKMAI, KÖZÉLETI ESEMÉNYEKKEL ÜNNEPLI ÉS KÖSZÖNTI.