Főoldal
|
Hallgatóknak
|
Fotográfia: a technológiától a művészetig

Fotográfia: a technológiától a művészetig

The Photographic Image: from Technology to Art

Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar
Szociológia és Kommunikáció Tanszék

I. Tantárgyleírás

Alapinformáció

Neptun-kód
szemeszter
K/V
értékelés
óraszám e/gy
kredit
nyelv
tárgyfélév
BMEGT43A241
2018/19
BMEGT43A241
BMEGT43A241
BMEGT43A241
5
magyar
1/1

Tantárgy oktatója

Bátori Zsolt, egyetemi docens

zsolt.batori@gmail.com

Szociológia és Kommunikáció Tanszék

A tantárgy az alábbi témakörök ismeretére épít

-

Kötelező/ajánlott előtanulmányi rend

-

A tantárgy leírása

A fotográfia történetében a képalkotás és a teoretikus reflexió mindig is olyan kölcsönhatásban volt egymással, ami az elmélet és gyakorlat sokszor mesterséges dichotómiáját megkérdőjelezhetővé tette. A fotográfiai praxisok a műfajok, az értelmezési és értékelési rendszerek számos típusát hozták létre. A kurzus során az egyik célunk az lesz, hogy ezeket a praxisokat, műfajokat, értelmezési és értékelési rendszereket a médium tulajdonságaira és lehetőségeire is reflektálva vizsgáljuk. Azt a kérdést is feltesszük, hogy milyen konceptuális keretek alkalmasak az interpretációs és értékelési rendszerek és mechanizmusok elemzésére. A fogalmi keretek vizsgálatához elengedhetetlenül szükségünk lesz arra is, hogy feltérképezzük az interpretáció és értékelés tárgyává váló releváns képi (fotográfiai) tulajdonságokat. A fotográfiai relevancia kérdése pedig szorosan összefügg az adott (társadalmi, kulturális, történeti) kontextussal, valamint azokkal a műfajokkal, amelyekbe az értelmezett és értékelt fotók tartoznak. Munkamódszerünk részben néhány fontosabb kérdés és szakirodalom közös megbeszélése, részben pedig esettanulmányok elemzése lesz a kurzus résztvevőinek kutatási projektjei alapján.

A tantárgy témakörei

A tantárgy témakörei

A tantárgy oktatásának módja

előadás

II. Tantárgyleírás

Konzultációs lehetőségek

E 709 Kedd 15:00-16:00 (Előzetes (e-mail) egyeztetés alapján.)

A kurzus teljesítésének feltételei

  • A kurzus gyakorlati jellegű, a témaköröket konkrét esettanulmányokon keresztül vizsgáljuk. A hallgatókból 2-3 fős csoportok alakulnak (összesen 11 csoport), a csoportok a félév során egy általuk választott fotográfiai jelenségről elemző tanulmányt készítenek.
  • A félév végi aláírásfeltétele az órák látogatása és a szemináriumi diszkussziókban való rendszeres részvétel.
  • Szemináriumi dolgozat (írásbeli vizsga):30-35 ezer leütés, amit a hallgatók csoportosan készítenek el. Ha a hallgatók 2019. május 31-ig leadják dolgozatuk előzetes változatát, akkor azt a kurzus oktatója néhány napon belül kommentálja. (Előzetes változat leadása nem kötelező.) A szemináriumi dolgozat végleges változatát legkésőbb 2019. június 17-ig kell leadni.  A szemináriumi dolgozatra 50 pontot lehet szerezni.
  • A félév során minden csoport két projektbeszámolóttart. A beszámolók dokumentációját (Word és PPP) a kurzus Google csoportjában az óra előtt este 8-ig fel kell tölteni. A beszámolókra 25-25 pontot lehet szerezni.
  • A hallgatóknak mindenírásos feladatot elektronikus formában (Word dokumentum, PDF-be konvertálás nélkül vagy PPP) kell leadniuk. A dokumentumok 500 KB-nál nem lehetnek nagyobbak, a beillesztett képeket tehát ennek megfelelően kell méretezni.

Értékelési szempontok

A szemináriumi dolgozat értékelésének szempontjai

  1. A dolgozatban tárgyalt fotóelméleti kérdés, probléma pontos és világos ismertetése (10 pont)
  2. A kurzus során feldolgozott és a korábbi tanulmányok során megismert releváns szakirodalom szempontjainak és érvrendszerének ismerete, integrálása (10 pont)
  3. A dolgozat szerkezete, áttekinthetősége (5 pont)
  4. A gondolatmenet és az állítások világossága, az érvelés minősége (logikai szerkezet), kreativitása, a fogalmak pontos, tisztázott és konzisztens használata (5 pont)
  5. Kritikai szemlélet, a kritikai észrevételek argumentatív alátámasztása (5 pont)
  6. Önálló álláspont megfogalmazása, az álláspont argumentatív alátámasztása, lehetséges ellenvetések vizsgálata (5 pont)
  7. Példák használata (5 pont)
  8. Nyelvi igényesség (5 pont)
  9. Kritériumkövetelménya pontos idézés és hivatkozás (parafrázis esetében is), valamint a dolgozat végén szereplő pontos és teljes bibliográfia. Pontatlan idézés, hivatkozások és a bibliográfia hiánya vagy pontatlansága esetén a dolgozat nem értékelhető. A vizsgadolgozatokkal szemben támasztott részletes formai és tartalmi követelményeket a tanszéki honlapról letölthető Útmutató a Szociológia és Kommunikáció Tanszék kurzusainak és képzéseinek követelményeként benyújtandó vizsgadolgozatok elkészítéséhezcímű segédlet tartalmazza.

Értékelés

jeles (5)
Excellent [A]
jeles (5)
Very Good [B]
jó (4)
Good [C]
közepes (3)
Satisfactory [D]
elégséges (2)
Pass [E]
elégtelen (1)
Fail [F]

A tantárgy sikeres teljesítésével elsajátítható kompetenciák

Tudás

  • Megfelelő ismeretanyaggal rendelkezik ahhoz, hogy értő és kritikus módon bánjon fényképekkel a legkülönfélébb felhasználási területeken
  • Ismeri a fényképezés és fényképhasználat technológiai hátterét
  • Áttekintéssel rendelkezik a fotográfiához kapcsolódó szférák felett, ismeri és érti a közöttük meglévő különbségeket viszonyukat a fényképekhez

Képesség

  • Képes különböző vizuális információk értő is kritikus elemzésére, osztályozására
  • Rendelkezik azzal a sajátos látásmóddal, amely segítségével fényképekkel tud bánni
  • Képes szakterületén álláspontját, döntéseit és ítéleteit alátámasztani, megvédeni, azokkal kapcsolatban értelmes vitát folytatni

Attitűd

  • Nyitott a társadalmi változások értékalapú befogadására, fogékony az előítéletek ellen küzdő személet adaptálására/li
  • Tisztában van vele és elfogadja, hogy a kulturális jelenségek történetileg és társadalmilag meghatározottak és folyton változnak
  • Elfogadja az identitások sokféleségét vallási, kulturális és társadalmi szempontból, és tiszteletben tartja azt másoknál

Önállóság és felelősség

  • Nyitottan fogadja a kritikai észrevételeket
  • Jól együttműködik egy csoport tagjaként bizonyos feladatok elvégzésében

A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munka

összesen100%

Tantárgyfelelős

Név
Beosztás
Tanszék

egyetemi docens

BME Szociológia és Kommunikáció Tanszék

Pótlási lehetőségek

Ha a hallgatók 2019. május 31-ig leadják dolgozatuk előzetes változatát, akkor azt a kurzus oktatója néhány napon belül kommentálja.

BME Szociológia és Kommunikáció Tanszék

1111 Budapest, Egry József u. 1. E.ép. 7. emelet, 715.

© 2023 BME Szociológia és Kommunikáció Tanszék