Főoldal
|
Hallgatóknak
|
Kreatív iparágak, szubkulturális gazdaságok

Kreatív iparágak, szubkulturális gazdaságok

Creative Industries and Subcultural Economies

Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar
Szociológia és Kommunikáció Tanszék

I. Tantárgyleírás

Alapinformáció

Neptun-kód
szemeszter
K/V
értékelés
óraszám e/gy
kredit
nyelv
tárgyfélév
BMEGT43M145
2018/19
BMEGT43M145
BMEGT43M145
BMEGT43M145
5
magyar
1/1

Tantárgy oktatója

Barna Róza Emília, egyetemi docens

barna.emilia@gtk.bme.hu

Szociológia és Kommunikáció Tanszék

A tantárgy az alábbi témakörök ismeretére épít

-

Kötelező/ajánlott előtanulmányi rend

-

A tantárgy leírása

A tantárgy témakörei

A tantárgy témakörei

Ez a "Kulturális iparágak" című kurzusra épülő tárgy a kulturális javak termelésének és fogyasztásának mesterséges szétválasztása helyett a kulturális javak áramlásának e két végpontja közötti összefüggésrendszerre koncentrál. A kurzus a kulturális piacok működését „alulnézetben” vizsgálja, azaz a nagy iparági szinteken zajló folyamatok helyett a helyi, partikuláris, a kis kulturális közösségek és egyének szintjén vizsgálja a fenti kérdéseket. Különös figyelmet szentelünk a szubkulturális gazdaságokat együttesen működtető társas és gazdasági logikáknak, valamint a formális és informális kulturális gazdaságok viszonyrendszerére. A szubkulturális piacokon és jelentések „piacán” az egymással keveredő termelői és fogyasztói funkciók mellett a közvetítés szerepét is vizsgáljuk, azaz a szubkulturális gazdaságok, a szubkulturális média, a „mainstream” média és az ipari keretekben előállított kultúra közötti kölcsönhatások vizsgálatával is foglalkozunk. Hogyan alakulnak és terjednek a közösség alkotó képzetek, az alternatív kulturális kánonok és normarendszerek az új média viszonyai között? Hogyan és mire használják a kis kulturális közösségek az új médiainfrastruktúrát? Végül figyelmet szentelünk a kulturális iparágakban végzett munka sajátosságaira a változó gazdasági és technológiai környezetben.

A tantárgy oktatásának módja

előadás

II. Tantárgyleírás

Konzultációs lehetőségek

E.713 csütörtök 10:00-12:00

A kurzus teljesítésének feltételei

  • A félév végi aláírás megszerzésének feltételei:

  • az órákon történő rendszeres részvétel (megjelenés az órák min. 70%-án)
  • a kiadott szakirodalom hétről-hétre történő önálló feldolgozása az órák előtt
  • a terepmunkában való aktív részvétel
  • A kurzus során teljesítendő feladatok:
  • kiadott szakirodalmak közül (az ajánlott irodalmakat előnyben részesítve; amennyiben ezek "elfogynak", a kötelező irodalmak bevonásával) egyről összefoglaló prezentációs anyag (pl. .ppt, prezi) készítése - nem kell szóban prezentálni! - és megosztása a tantárgyhoz tartozó közös online felületen
  • az órák elején feltett, az arra az órára kötelező irodalom elolvasását ellenőrző és a diszkussziót elősegítő kérdések írásbeli vagy szóbeli megválaszolása.
  • online térképek készítése:
  • (1) egy budapesti kerület vagy városrész szubkulturális boltjainak, helyszíneinek VAGY
  • (2) egy kiválasztott budapesti szubkultúra, színtér helyszíneinek feltüntetése online térképen, továbbá az egyes helyek profiljainak feltöltése az erre a célra létrehozott blogra (csoportos feladat)
  • írásos terepmunkaterv készítése csoportmunkában 2019. március 12-ig és ennek megosztása (prezentációs formában is megfelelő)
  • terepmunkaterv prezentálása 2019. március 12-én (csoportos feladat)
  • terepmunka eredményeinek prezentálása 2019. május 14-én (csoportos feladat)

Értékelési szempontok

A jegy a fent felsorolt feladatok alapján áll össze, s ezek mindegyike szükséges a kurzus sikeres abszolválásához. A kurzus írásos vizsgával zárul, egészen pontosan egy házi dolgozattal, ami egy 30 000 leütés terjedelmű dolgozat a félév során az oktatóval egyeztetett témában (a dolgozat kapcsolódhat a terepmunkához, de lehetséges opció ettől eltérő, a kurzus tematikájába illeszkedő téma kifejtése is). A dolgozathoz min. három, a kurzushoz kapcsolódó szakirodalmat (könyvfejezetet, folyóiratcikket) fel kell használni - természetesen ezek mellett lehet, sőt ajánlott további kapcsolódó szakirodalmat önállóan felkutatni. A vizsgadolgozat témájának egyeztetése az oktatóval 2019. április 23-ig kell, hogy megtörténjen. A vizsgaművel szembeni formai és tartalmi követelményeket a tanszéki honlapról letölthető Útmutató a Szociológia és Kommunikáció Tanszék kurzusainak és képzéseinek követelményeként benyújtandó vizsgadolgozatok elkészítéséhez című segédlet tartalmazza. A kurzushoz min. három meghirdetett vizsgaalkalom tartozik; a vizsgajegy javítására ezeknek megfelelően lehetőség van javított/módosított dolgozat beadásával.

Értékelés

jeles (5)
Excellent [A]
jeles (5)
Very Good [B]
jó (4)
Good [C]
közepes (3)
Satisfactory [D]
elégséges (2)
Pass [E]
elégtelen (1)
Fail [F]

Tudás

  • Ismeretei kiterjednek a szakterület tágabb rendszerben való elhelyezésére, a rokon szakterületekhez való kapcsolatok meg- és felismerésére, a tágabb rendszer adta lehetőségek és a hatásrendszerre vonatkozó kontextusok használatára.
  • Ismeri a kommunikációs és mediális rendszerek különböző területeinek problémáit és összefüggéseit, többek között a média és populáris kultúra összefüggéseit, a globális médiapiac működési elveit, a kulturális csere globális szabályait.

Képesség

  • Szakmai feladatainak megoldásában képes önálló elemzésre, értékelésre, és következtetések és magyarázatok szintetizálására.
  • Képes a hazai és külföldi társadalomtudományi források feltárására, feldolgozására, és szakmai munkája során a leszűrt következtetések gyakorlati alkalmazására.
  • Képes szakterületének egyes résztémáiról önálló, szaktudományos formájú összefoglalókat, elemzéseket és az elemzéseket magába foglaló tanulmányokat, szöveges összegzéseket készíteni.
  • Képes az információk kritikus elemzéséhez és feldolgozásához kellően megalapozott technikák széles skálájának alkalmazására.
  • Rendelkezik az új látásmód képességével, képes a szociokulturális környezetet interdiszciplináris szemlélettel megközelíteni, és képes arra, hogy a szakterületre jellemző megismerési felkészültségeket szakszerűen alkalmazza.
  • Képes minimálisan egy idegen nyelven (javasoltan angolul) is szakmája gyakorlására, a szakmai szókincs használatára, idegen nyelvű szakszöveg helyes értelmezésére, ennek érdekében pedig idegen nyelvi kommunikációs képessége folyamatos fejlesztésére.

Attitűd

  • Nyitott a társadalmi változások dinamikus és értékalapú befogadására, fogékony az előítéletek ellen küzdő szemléleti alapok adaptálására.
  • Elfogadja, hogy a kulturális jelenségek történetileg és társadalmilag meghatározottak és változóak.
  • Elfogadja és következetesen vállalja a társadalomtudományi gondolkodás sokszínűségét, és hitelesen képviseli szűkebb és tágabb környezetében ennek szemléleti alapjait.
  • Nyitott a szakmai innováció minden formája iránt, befogadó, de nem gondolkodás nélkül elfogadó az elméleti, gyakorlati és módszertani újításokkal szemben.
  • Határozottan és elkötelezetten kiáll a globális problémák megoldására irányuló szakmai törekvések mellett, különösen a fenntarthatóságot veszélyeztető tendenciákkal szembeni tudományos és gyakorlati erőfeszítések támogatásával.
  • Kritikusan viszonyul azokhoz a megközelítésekhez, amelyek korlátozni kívánják a társadalomtudományok nyitottságát és sokszínűségét tudományos, gyakorlati, jogi vagy politikai kommunikációs színtereken.
  • Érzékeny és nyitott a legsúlyosabb társadalmi problémákra, szemléletét áthatja az elesettekkel és a kiszolgáltatokkal szembeni szakmai és emberi szolidaritás.

Önállóság és felelősség

  • Minden szervezeti, intézményi tevékenysége során felelős módon veti latba tudását és befolyását a minőségi munkavégzés és annak elismertetése mellett.
  • Öntudatosan és felelősen áll ki minden kooperációs formában a társadalom, szűkebb szakmai területe és munkahelye jogi, etikai és szakmai normáinak következetes végrehajtása és védelme érdekében.
  • Felelősséget vállal az általa előállított anyanyelvű és idegen-nyelvű szakmai szövegeiért, tudatában van azok lehetséges következményeinek.
  • Tudatosan képviseli azon módszereket, amelyekkel saját szakmájában dolgozik, és elfogadja más tudományágak eltérő módszertani sajátosságait.

A tantárgy sikeres teljesítésével elsajátítható kompetenciák

A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munka

Tantárgyfelelős

Név
Beosztás
Tanszék

egyetemi docens

BME Szociológia és Kommunikáció Tanszék

Pótlási lehetőségek

Az egyetemi TVSZ szerint

BME Szociológia és Kommunikáció Tanszék

1111 Budapest, Egry József u. 1. E.ép. 7. emelet, 715.

© 2023 BME Szociológia és Kommunikáció Tanszék