A tantárgy célja megismertetni a kurzus hallgatóival a társadalomtudományos megismerés különböző megközelítéseit, az egyes módszerek alkalmazhatóságának kritériumait, gyakorlati példák bemutatásával. A kurzuson foglalkozunk a kvantitatív és a kvalitatív kutatási stratégia specifikumaival, a leggyakrabban alkalmazott empirikus módszerek (a kérdőív, az interjú, a fókuszcsoport, a megfigyelés, a tartalomelemzés) sajátélmény szinten történő kipróbálásával és kutatási részkérdéseknél való alkalmazásával. A kutatási elvek és technikák elméleti kérdéseinek megismerése mellett a kurzus arra is hangsúlyt fektet, hogy a hallgatók képesek legyenek a későbbiekben kutatási beszámolók kritikus feldolgozására, illetve önálló kutatások megtervezésére és lebonyolítására.
A kurzus fontos célkitűzése, hogy a kutatás folyamatát a hallgatók a szakmai folyamat szerves részeként kezeljék. Ennek megfelelően a hallgatók elsajátíthatják a kutatás mint projekt összes fontosabb állomásának, elemének megtervezéséhez és kivitelezéséhez szükséges készségeket.
kedd 14:00-15:00 (előzetes email-egyeztetés alapján)
Egyéni feladatok, egyéni értékeléssel (40%)
- Írásbeli zárthelyi dolgozat megírása a 8. heti előadás időpontjában. A számonkérés az egyes előadások témáihoz megadott tankönyvi fejezetek önálló feldolgozásán, valamint az előadásokon elhangzottak elsajátításán alapul. Az írásbeli dolgozat jellegéről az előadáson kapnak tájékoztatást a Hallgatók. Az írásbeli dolgozat megírásával maximálisan 40 pont szerezhető, legalább 50% (20 pont) elérése szükséges a tárgy teljesítéséhez.
Csoportos feladatok, csoportos értékeléssel (60%)
- Egy kutatási tanulmány elemző feldolgozása, kiértékelése és bemutatása. Az írásbeli összegzés feltöltésének határideje 2017-02-20. A szóbeli bemutatók időpontja a 3. és 4. heti szeminárium. A feladat a tantárgyi követelmények 10%-át teszi ki, elvégzése szükséges a tárgy teljesítéséhez.
- A csoportos kutatás céljának és tervezett menetének a bemutatása. A csoportoknak el kell készíteniük egy írásos absztraktot 2017-03-13, amelyben részletezik a tervezett kutatásuk célját, módszereit és lebonyolításának körülményeit. A kutatás tervezetét a 6. és 7. heti szemináriumon prezentálják a csoportok 20-30 percben, ezt követően a jelenlévő Hallgatók és a gyakorlatvezető kérdésekkel, megjegyzésekkel, javaslatokkal reagálnak a kutatási tervre. Az egyes részfeladatokhoz tartozó követelményekről az oktató részletes útmutatást ad. A feladat a tantárgyi követelmények 10%-át teszi ki, elvégzése szükséges a tárgy teljesítéséhez.
- A csoportos kutatás elvégzése és bemutatása. A kutatócsoportoknak a kurzus során kidolgozott témában csoportos kutatást kell készíteniük, amit a 12-14. heti szeminárium valamelyikén bemutatnak (20%, 20 pont), és egy írásbeli beszámolóban összegeznek (20%, 20 pont) legkésőbb 2017-05-09-ig. A 8-11. héti előadások időpontjában a szemináriumokon túl az előadások időpontjában a gyakorlatvezetők lehetőséget biztosítanak a csoportos kutatásokkal kapcsolatos konzultációra. Ezek célja a tervezett kutatás részleteinek, dilemmáinak megbeszélése. Legalább egy konzultáción kötelező a részvétel. A prezentáció és az írásbeli dolgozat tartalmi-formai kritériumairól, értékelési szempontjairól a Hallgatók részletes információkat kapnak az előadásokon.
Az órákon a részvétel kötelező, legfeljebb három hiányzás megengedett.