Főoldal
|
Hallgatóknak
|
Verbális kommunikáció

Verbális kommunikáció

Verbal communication

Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar
Szociológia és Kommunikáció Tanszék

I. Tantárgyleírás

Alapinformáció

Neptun-kód
szemeszter
K/V
értékelés
óraszám e/gy
kredit
nyelv
tárgyfélév
BMEGT43A207
2018/19
BMEGT43A207
BMEGT43A207
BMEGT43A207
5
magyar
1/2

Tantárgy oktatója

Bárány Tibor, egyetemi adjunktus

barany.tibor@gmail.com

Szociológia és Kommunikáció Tanszék

A tantárgy az alábbi témakörök ismeretére épít

-

Kötelező/ajánlott előtanulmányi rend

-

A tantárgy leírása

A kurzus konkrét nyelvi és kommunikációs jelenségek elemzése révén bevezetést nyúlt a nyelvtudomány, a nyelvfilozófia és a kommunikációelmélet alapkérdéseibe.

A tantárgy témakörei

A tantárgy témakörei

A tantárgy oktatásának módja

előadás + gyakorlat

II. Tantárgyleírás

Konzultációs lehetőségek

E.717 hétfő 11:00-12:00, csütörtök 11:00-12:00 (előzetes email-egyeztetés alapján)

A kurzus teljesítésének feltételei

Az aláírás megszerzésének feltétele 70–70%-os részvétel az elméleti és a gyakorlati órákon

.

A jegyszerzés feltétele a két zárthelyi dolgozat megírása a félév során (melyek közül az egyik eredménye javítható/pótolható), vagy három elfogadott response paper a félév első blokkjának anyagából és öt elfogadott response paper a félév második blokkjának anyagából. (A hallgató a félév mindkét blokkja esetén megválaszthatja, hogy zárthelyi dolgozat megírása vagy response paperek leadása révén kíván részt venni a közös munkában.) Amennyiben valamelyik feltétel nem teljesül, a hallgató nem adhat le vizsgadolgozatot és nem vehet részt szóbeli vizsgán.

A response paperek az adott óra kötelező szakirodalmára kritikai észrevételekkel reflektáló rövid esszék (terjedelem: maximum 3000 leütés; felépítés: rövid kérdés, amelyre a hallgató értelmezése szerint az olvasott szöveg választ keres + a válasz strukturált ismertetése), amelyeket legkésőbb az órát megelőző szerda este 10-ig kell feltölteni a kurzus moodle-oldalára. A félév első blokkjának anyagából (3–5. hét) mindhárom óra szakirodalmához  szükséges repsponse papert készíteni, a félév második blokkjának anyagából (8–15. hét) viszont a hallgató kiválaszthatja azt az öt olvasmányt, amelyhez response papert ír. A késve leadott response papereket az oktató nem értékeli. A kötelező nyolc (három plusz öt) response papernél többet is le lehet adni.

A hallgató választhat, hogy milyen formában szeretne vizsgázni: leadhat szemináriumi dolgozatot (írásbeli vizsga) vagy részt vehet szóbeli vizsgán.

Szemináriumi dolgozat (írásbeli vizsga): 15 ezer leütés. A dolgozat elkészítését egy részletes vázlat bemutatása előzi meg. A vázlat tartalmazza a dolgozat rövid (10–15 soros) ismertetését, 5–10 pontból álló tematikus vázlatát és a feldolgozott szakirodalom előzetes listáját. A vázlat leadási határideje május 12., este 8 óra. Ha a hallgató 2019. június 1-ig leadja dolgozatának előzetes változatát, akkor azt a kurzus oktatója néhány napon belül kommentálja. (Előzetes változat leadása nem kötelező.) A szemináriumi dolgozat végleges változatát legkésőbb a vizsga napját megelőző nap este 8 óráig kell leadni. A késés (a vázlat és a dolgozat esetében is) a dolgozatra szerezhető 50 pontból napi 10%, azaz 5 pont levonással jár.

Szóbeli vizsga: a vizsga két részből áll. Az első részben a hallgatók a félév első blokkja során elsajátított ismeretek segítségül hívásával részletesen elemzik az alábbi kötetek egy-egy (az oktató által kiválasztott) rövid írását:

  • Kálmán László – Nádasdy Ádám, 2007. Hajnali hárompercesek a nyelvről. Internetes kiadás, http://budling.nytud.hu/~kalman/arch/hajnali.pdf
  • Nádasdy Ádám, 2003. Ízlések és szabályok. Magvető Kiadó, Budapest.
  • Nádasdy Ádám, 2008. Prédikál és szónokol. Magvető Kiadó, Budapest.

A vizsga második részében a hallgatók a félév második blokkja során elsajátított elemzési technikák segítségével részletesen elemeznek egy konkrét társalgási folyamatot (vagy annak egy részletét), amelynek írásbeli vagy mozgóképes dokumentációját az oktató a helyszínen a hallgatók rendelkezésére bocsátja.

A szemináriumi munka az órai diszkussziókban való aktív és rendszeres részvételt jelenti. A puszta jelenlét önmagában nem elegendő a szemináriumi munkában való részvétel sikeres teljesítéséhez. Kiemelkedően színvonalas szemináriumi munkáért a hallgató maximum 5 plusz pontot kaphat.

Értékelési szempontok

A response papereket szerda este 10 óráig kell feltölteni a kurzus moodle oldalára. Értékelési szempontok:

A feldolgozott szakirodalom valamely állításának és az állítást alátámasztó gondolatmenetnek (érvelésnek) pontos és tömör ismertetéseAz ismertetett álláspont és gondolatmenet kritikai elemzéseA gondolatmeneteket (érvelést) alátámasztó vagy cáfoló példák

A zárthelyi dolgozatok az olvasott szövegek és az előadáson elhangzottak megértését mérik fel.

A vizsgadolgozatnak a Szociológia és Kommunikáció Tanszék dolgozati elvárásaival összhangban kell lenni (vö. Útmutató: http://szoc.bme.hu/images/pdf/Dolgozat_utmutato_2.pdf). A dolgozatok értékelése követi a projektfeladatok és a szakdolgozatok értékelési szempontjait. Plagizált dolgozat automatikusan elégtelen érdemjegyet von maga után.

Értékelés

jeles (5)
Excellent [A]
jeles (5)
Very Good [B]
jó (4)
Good [C]
közepes (3)
Satisfactory [D]
elégséges (2)
Pass [E]
elégtelen (1)
Fail [F]

A tantárgy sikeres teljesítésével elsajátítható kompetenciák

Tudás

Képesség

Attitűd

Önállóság és felelősség

A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munka

összesen100%

Tantárgyfelelős

Név
Beosztás
Tanszék

egyetemi adjunktus

BME Szociológia és Kommunikáció Tanszék

Pótlási lehetőségek

Az egyetemi TVSZ szerint

BME Szociológia és Kommunikáció Tanszék

1111 Budapest, Egry József u. 1. E.ép. 7. emelet, 715.

© 2023 BME Szociológia és Kommunikáció Tanszék