Főoldal
|
Mesterképzés

Mesterképzés

Záróvizsga
Általános információ
A záróvizsga két részből áll. Az egyik rész a diplomamunka védése. Erre 10-15 perc áll rendelkezésre, amit a dolgozatról szóló beszélgetés követ. A negyedóra bizonyosan nem alkalmas a diplomamunka teljes bemutatásához, tehát észszerű az elvégzett munka rövid, általános ismertetése (2–3 percben) utána vagy a munka fő téziseit argumentatív módon ismertetni, vagy egy tartalmi, illetve módszertani részproblémát alaposan elemezni. A konzulensi és opponensi értékelésben kapott kérdésekre ugyancsak a prezentáció keretében kell választ adni, akár elkülönítetten, akár a prezentáció fő gondolatmenetébe belefűzve. A cél a záróvizsga-bizottság számára minél plasztikusabb képet adni az elvégzett munkáról. Ehhez ajánlott prezentációt vagy handoutot készíteni. A diszkusszió részben a záróvizsgabizottság tesz fel a kutatással, a diplomamunkával kapcsolatos további kérdéseket. A záróvizsgabizottság feladata, hogy a konzulensi, opponensi értékeléseket figyelembevéve, a védés és a beszélgetés alapján a diplomamunka érdemjegyét megállapítsa. A másik része a záróvizsgának a képzésben tanult ismeretek számonkérése az előzőleg megadott tételek és szakirodalom alapján. Erre kapja a vizsgázó a másik osztályzatot. Ez mindhárom specializáció esetében a szakdolgozathoz kapcsolódó diszkusszió keretében történik, ahol a képzésben tanultak értő és strukturált felmutatása a cél.
Oklevél minősítésének módja
Az oklevél minősítése a következő három komponensből áll:
A diplomamunkára kapott jegy:
30%
A záróvizsgatételekre kapott jegy
20%
Súlyozott tanulmányi átlag
50%
Az oklevél eredményét a következő módon kell kiszámítani. Az eredmény komponensei és súlyozásuk:
kíváló:
4,50 – 5,00
jó:
3,50 – 4,49
közepes
2,50 – 3,49
elégséges:
2,00 – 2,49
Kitüntetéses oklevelet kap, aki a záróvizsga minden tárgyából jeles eredményt ért el, diplomamunkájának a záróvizsgán megállapított érdemjegye jeles, a teljes tanulmányi időszakra vonatkozó súlyozott tanulmányi átlaga legalább 4,00, továbbá a képzésbe beszámított, teljesített tantárgyainak osztályzatai között közepesnél alacsonyabb nincs. Javítóvizsgával vagy ismétlő javítóvizsgával javított elégtelen vagy elégséges jegy a kitüntetéses oklevél kiadását nem zárja ki.

Az oklevél kiadásához szükséges nyelvvizsga: nyelvvizsga szükségességéről lásd itt, illetve a BME KTH weboldalán lehet tájékozódni. A diplomaosztó időpontjáról a KTH honlapján lehet tájékozódni.

A záróvizsga specializációtól függően záróvizsga kérdések megválaszolásából, valamint a diplomamunka prezentációjából és védéséből áll.
Záróvizsga időpontja
A záróvizsgákra januárban és júniusban kerül sor a kar által meghatározott időszakban. A pontos időpontot a vizsgaidőszak elején adjuk meg,
Záróvizsga leírása, tételek és szakirodalom

BME Szociológia és Kommunikáció Tanszék

1111 Budapest, Egry József u. 1. E.ép. 7. emelet, 715.

© 2023 BME Szociológia és Kommunikáció Tanszék